ASP'ye Başlangıç Kılavuzu

    Demek sonunda ASP öğrenmeye karar verdiniz; ama bu koca dünyaya nereden gireceğinize karar veremediniz. Haklısınız, onlarca site, onlarca makale, program, vs.. Hangisi okunmalı, hangi sıra takip edilmeli, bunlara karar vermek ASP öğrenmekten daha zor. Bunu çok iyi biliyorum; çünkü bu zorlu yollardan bende geçtim ve şimdi sizin için güzel bir rehber hazırladım. Her zaman elinizin altında bulunsunki ASP dünyasında yolunuzu kaybetmeyin.

    Öncelikle işletim sisteminize göre web sunucusu kurmanız lazım. Bu konu ile ilgili birkaç yazı okuyarak başlayalım.

    1- Ve Microsoft ASP'yi yarattı... ASPNedir?Com
    2- ASP Nasıl yazılır? Nasıl çalıştırılır? MaxiASP.Com

    Bu yazılardan sonra bilgisayarımızda ASP çalışması için gereken işlemleri tamamladık herhalde, şimdi bize ASP kodlarını yazmak için güzel bir editör lazım.

    1- ASP Programları MaxiASP.Com
    2- ASP Editörleri ASPArsivi.Com

    Yukarıdaki linklerde birçok editörün adını göreceksiniz; ancak benim size tavsiyem EditPlus isimli programdır. Oldukça hızlı ve özellikli bir program olmasının yanı sıra çok ucuzdur. Ama size ben para veremem diyorsanız, emektar Not Defteri de pekala işinizi görecektir. Editör seçiminizi de yaptıysanız artık ASP eğitimlerine başlayabiliriz. Önce devamlı takip edeceğiniz yazılar olması lazım ki elinizde  öğrenesiniz.

    1- Konular - ASP MaxiASP.Com
    2- ASP ASPNedir?Com
    3- ASP Dersleri ASPArsivi.Com
    4- ASP Kitapçıkları Mutasyon.Net

    Bunlar online kaynaklardı; birde bilgisayarınızda her daim bulunması gereken kaynaklar var. Onlarıda aşağıdaki linklerden temin edin.

    1- ASP Kitapçıkları ASPIndir.Com
    2- ASP Güncesi ASPIndir.Com
    3- Evcil Makale VBSTurk.Com
    4- ASP.Chm VBSTurk.Com

    Bir taraftan yukarıdaki yazıları okurken bir taraftanda daha önce yazılmış kodları incelemeniz lazım. Bunun için elinizde çok büyük kaynaklar var.

    1- ASP Scriptleri MaxiASP.Com
    2- ASP Kodları ASPIndir.Com

    Tabi ASP öğreniminiz boyunca herşey günlük güneşlik olmayak; mutlaka sorular sormak isteyeceksiniz. Böyle durumlarda forumlar imdadınıza yetişecek...

    1- MaxiASP Forum MaxiASP.Com
    2- TurkForum TurkForum.Org
    3- ASPNedir?Com Forum ASPNedir.Com

    Böylece ASP dünyasının bol dolanbaçlı yollarında kullanmanız üzere hazırladığım rehberin sonuna geldim. Size kolaylıklar diliyorum...

Bahadır ARSLAN

Sayfayı Yazdır